Obľuba hypermarketov medzi českými domácnosťami stále rastie

dreamstime_xs_20643780-1.jpg

sledky novej štúdie GfK Supermarket, Diskont & Hypermarket 2015 ukazujú, že medziročne medzi českými domácnosťami vzrástla obľuba hypermarketov (Albert Hypermarket, Globus, Kaufland a Tesco hypermarket). Ako svoje hlavné nákupné miesto potravín a základného nepotravinárskeho tovaru ich uvádza 47 % domácností.

Naopak mierne poklesla obľuba diskontných reťazcov (COOP Diskont, Lidl, Norma, Penny Market), ktoré sú teraz hlavným nákupným miestom pre 23 % domácností.

Supermarkety (Albert Supermarket, Billa, Tesco Supermarket) si medziročne držia 17 % úroveň preferencií.

Menším predajniam (malé samoobsluhy a pultové predajne) sa preferencie medziročne znížili na 13 %.

Hypermarkety sú nadpriemerné obľúbené  v strednej veľkých mestách (20 - 100 tisíc obyvateľov) a v Prahe. Diskontné predajne jasne vedú v menších mestách (5 - 20 tisíc obyvateľov). Supermarkety sú najpopulárnejšie vo väčších mestách nad 100 tisíc obyvateľov vrátane Prahy. Menšie predajne sú najobľúbenejšie v malých obciach do 5 tisíc obyvateľov.

Pri výbere predajne, v ktorej domácnosti utrácajú za rýchloobrátkový tovar najviac, sú stále ešte dôležitejšie akčné ceny a zľavy, ktoré predajne ponúkajú, než priaznivé ceny v predajni celkovo.

Viac ako 70 % českých domácností priznáva, že v posledných 6 mesiacoch nakúpilo nejaký rýchloobrátkový tovar podľa letáku. A viac ako 90 % domácností priznáva, že v posledných 6 mesiacoch nakúpilo potraviny alebo dorgériu podľa POS materiálu umiestnených priamo na (v) predajni (napr. ceduľky s označením tovaru ako akcia/zľava).

Letáky a POS materiály pritom výrazne silnejšie ovplyvňujú nákupné rozhodnutie žien, starších zákazníkov a ľudí so stredným vzdelaním. Letákmi sú najviac ovplyvnení zákazníci z Prahy a malých dediniek do 1000 obyvateľov, najmenej naopak ľudia z miest o veľkosti 100 - 300 tisíc obyvateľov.

Už 13 % domácností uvádza, že má na svojej poštovej schránke žiadosť o nevhadzovanie letákov.

Prevzaté: z Retailnews  ,  Pavel Cabal, Zdeněk Skála, GfK Czech, preklad: redakcia